06.01.2025

Близо 100 деца от ДГ „Слънце“ гостуваха днес на експертите от СИДП. В първият за годината учебен ден малчуганите разгледаха експозицията от препарирани животни в предприятието и гледаха образователни филмчета за горите и техните обитатели. По време на занятието малките ученици си припомниха на кой телефон трябва да звънят при нарушения в горите, защо пожарите са опасни за животните и хората, къде може да се пали огън и къде не. Оказа се, че повечето деца са запомнили и как трябва да се загаси жаравата в огнището, когато пикника с мама и татко приключи. Днешният урок на тема „Кой живее в нашите гори?“ е предпоследния по проекта „Силен старт“. В края на миналата година ръководството на ДГ „Слънце“ кандидатства пред МОН и спечели проекта, с което даде шанс на малчуганите да научат повече за горите, обитателите им и тяхното опазване.

09.12.2024

3D горска коледна картичка изработиха днес децата от големите групи на ДГ „Слънце“. Малко преди ваканцията малчуганите и горската педагожка на СИДП Татяна Димитрова се срещнаха за последен път за тази година, за да направят картички, с които да изненадат мама и татко. В началото малките ученици решиха, че е трудно да се направят 3D елхичките и коледните играчки, но в крайна сметка се оказа, че всички се справят много добре и дори им остана време да напишат по няколко мили думички, за да стоплят сърцата на всички у дома. Следващият урок по проекта „Силен старт“ е на 6.01.2025г. В един от първите дни на новата година малките ученици ще гостуват на експертите от СИДП, ще разгледат препарираните животни и ще могат да научат как се появяват новите гори и кой ги пази. Горският педагог на предприятието им е подготвил и интересни филмчета за професията лесовъд и още много интересни неща.

06.12.2024

Коледни играчки от природни материали си изработиха сами днес децата от ДГ „Слънце“. Малчуганите научиха, че една пластмасова бутилка за вода се разгражда за 450 години и ако всяка година си купуваме играчки от магазините, а след това изхвърляме част от тях, то ние замърсяваме природата за повече от четири века. Децата си припомниха наученото от урока за разделното събиране на отпадъци и това, че пластмасата може да се рециклира и от нея да се изработят нови продукти. И за разлика от други години, днес малките слънца от най-веселата и приветлива градина, си направиха толкова пъстри играчки, че учебните стаи светнаха, въпреки мрачния ден. Част от децата поискаха още шишарки, за да си направят още играчки у дома и по стара традиция да украсят елхата на Никулден. Днешният урок в ДГ „Слънце“ се реализира благодарение на проект „Силен старт“ по процедура „Обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие с предучилищното образование“, като финансирането му е от Министерството на образованието. Основна цел на проекта е разгръщане на потенциала на децата от предучилищното образование, чрез подкрепа за личностното им развитие с оглед на по-успешна социална реализация.

02.12.2024

Две фиданки от видовете липа и явор залесиха днес в двора на ДГ „Слънце“ децата от групите участващи в проекта. Джейхан Тахсинов от ДГС-Шумен показа на малчуганите как трябва да се постави дръвчето, за да не се прегъва коренчето и им обясни защо трябва да внимават да не прекъснат кореновите власинки. Желаещите да се включат в залесяването бяха много, като всички внимателно слушаха думите на горския, а след това приложиха на практика наученото. Най-много бяха ентусиастите, които искаха да отъпчат почвата, за да не остане въздух около коренчетата на дърветата и да могат да се прихванат. Тахсинов каза на децата, че на всяко дръвче са му нужни вода, хранителни вещества, слънце и топлина, за да може да расте и да се развива. По време на урока, който е по проекта на МОН „Силен старт“, малките ученици научиха и една нова дума – залесяване. Горският педагог им обясни, че лес е синоним на гора, но в днешно време се използва все по-рядко. В края на урока децата получиха книжката „Животът на едно дъбово дърво“. В нея горските педагози от ЮИДП ДП Благоевград разказват по увлекателен начин историята на Жълъдко и дъбовите гори. Книжката е издадена със средства по проект „Подпомагане на възстановяването, климатичната устойчивост и значимостта на биологичното разнообразие на приоритетни горски местообитания в Натура 2000 зони“ LIFE 19/NAT/BG/000986.

25.11.2024

В един от последните топли дни на ноември преподавателите от ДГ „Слънце“ организираха за децата от трета и четвърта група поход в гората. За малчуганите това е поредното приключение по проекта „Силен старт“ на МОН, което им дава възможност да видят дърветата, които растат на шуменското плато и да преговорят наученото от книжката „Дърветата в България“. Оказа се, че малките ученици са запомнили разликите между бор и ела и с лекота се научиха да разпознават листата на липата, ореха и дъба. Бяха преговорени и знанията от първият урок за гората, за разликата между широколистните и иглолистните дървета. По време на похода децата разбраха, че и дърветата боледуват, също като нас хората, и заради горещите и сухи лета иглолистните дървета в ПП Шуменско плато загиват. В края на похода преподавателите обещаха на децата отново да отидат в гората през лятото, когато ще могат да си устроят лагер, да опънат палатки и да си запалят огън в огнищата на шуменското плато.

25.11.2024

Децата от големите групи на ДГ „Слънце“ в Шумен учиха днес какво трябва да правят когато са на поход в гората и как да си построят лагер. С помощта на своите преподаватели и горският педагог на СИДП малчуганите сами опънаха палатките си, наредиха всички необходими неща в раницата и преговориха правилата за палене на огън в гората. Оказа се, че малките ученици са запомнили спешния телефон 112 на който звъним при пожар, както и това че след пикник трябва да загасим огъня с вода, пръст или пясък, за да не подпалим гората. По време на урока децата научиха как се работи с компас и защо магнитната стрелка винаги показва север. Голяма атракция за малчуганите беше туристическата раница и челника за нощни преходи в планината. Идеята на уроците по проекта „Силен старт“ е малките ученици да придобият нови знания свързани с природата, опазването на горите и животните и съхраняването на всички ценни видове в ПП „Шуменско плато“. Проектът е по процедура „Обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие с предучилищното образование“, като финансирането му е от Министерството на образованието.